+0086 135 6738 5757

Haberler.
Yitai Örgü

En başından beri örme kumaşı geliştirmeye ve üretmeye kendimizi adadık.

Performanslı Örme Kumaş Tedariği: Giyim Üreticileri için Satın Alma Kılavuzu

2026-11-04

Performanslı örgü kumaşlarla ilgili anlaşmazlıkların çoğu, elle yapılan dokunuşla değil, bir test raporuyla çözülür. Numune odasında doğru şekilde örtülmüş bir 180 GSM kilidi, evde üç kez aklama sonrasında hala AATCC 135'te başarısız olabilir, artı veya eksi yüzde 5 boyutsal değişim bandını aşabilir veya teknoloji paketinde yazılı büyüme sınırını karşılayamayacak kadar yavaş toparlanabilir. Bu arızaların hiçbiri askıda görünmüyor ve hepsi kesim masası işlendikten sonra ortaya çıkıyor.

Giyim üreticileri bu boşluğun bedelini iki kez ödüyor: Biri reddedilen metrede, diğeri ise dizden sarkan, koltukta parlayan bir giysiyle veya on kez giyildikten sonra sırt çantası askısının altına hapsolarak. Sonucu belirleyen kararlar, ilk toplu rulo örülmeden önce veriliyor ve bunların neredeyse tamamı tek bir spesifikasyon sayfasına sığıyor.

Örneği onaylamadan önce spesifikasyonu düzeltin

Performanslı bir örgü kumaşın, bir işletme fiyat teklifi vermeden önce en az altı ölçülebilir parametreye kilitlenmesi gerekir: birim alan başına kütle, elyaf bileşimi, esneme ve geri kazanım, nem yönetimi, boyutsal stabilite ve renk haslığı. El hissi ve örtü, kendi başlarına değerlendirilebilecek bağımsız nitelikler değil, bu sayıların sonucudur.

Tanım
Performans örgüsü, yalnızca görünüme yönelik olmaktan ziyade, nem aktarımı, esnemeyi geri kazanma, termal düzenleme veya ultraviyole koruması gibi ölçülebilir bir işlevsel hedefe göre tasarlanmış atkı veya çözgülü örme bir tekstildir. Atkı örgülü tabanlar süprem, ribana, interlok, pike ve fileden oluşur; Çözgülü örgü tabanlar arasında triko ve çözgülü örme ağ bulunur.

Aşağıdaki tablo, toplu bir gönderinin kabul edilip edilmeyeceğine veya talep edilip edilmeyeceğine çoğunlukla karar veren kontrolleri listelemektedir. Her satır tek satır olarak satınalma siparişine yazılabilir.

Performanslı örgü kumaş için tipik aktif giyim hedefleri ve her birini doğrulayan test yöntemi ile temel spesifikasyon parametreleri.
Parametre Tipik hedef Referans yöntemi
Birim alan başına kütle 140 ila 280 GSM, son kullanıma göre ayarlanır ISO 3801 veya ASTM D3776
Lif bileşimi Dört yönlü streç örgülerde yüzde 12 ila 22 elastan ISO 1833
Esneme ve iyileşme Yüzde 60 ila 120 uzama, 30 dakika sonra yüzde 5'in altında büyüme ASTM D4964
Nem yönetimi Tek yönlü taşıma ve kararlaştırılan temel çizginin üzerinde kuruma oranı AATCC 195
Boyutsal kararlılık Üç aklama sonrasında artı veya eksi yüzde 3 ila 5 aralığında AATCC 135 veya ISO 6330
Renk haslığı Yıkama ve terlemede derece 4 veya daha iyisi ISO 105-C06 ve ISO 105-E04
Tüylenme ve aşınma Tayt ve takım giyimi için 2.000 sürtünmede 4. sınıf ASTM D4970 veya ISO 12947
%3 ila 5
Çoğu markanın, AATCC 135 ve ISO 6330 kapsamında evde üç kez yıkandıktan sonra kabul ettiği boyut değişikliği. Daha geniş bir bant kumaşın bir özelliği değil, tüketiciye bırakılan bir giysi kusurudur.

Başarısızlık moduna örgü yapısının karar vermesine izin verin

Örgü yapısı, elyaf karışımı daha seçilmeden arıza modunu düzeltir: eşit ağırlıkta, kenetlenme ve 2x2 fitilli süprem kumaştan daha iyi şekil tutarken, file her ikisinden de daha iyi havalandırır ve daha az patlama mukavemeti taşır.

Süprem, file ve pike

  • Tek bir iğne yatağı üzerinde oluşturulduğundan yüz ve sırt farklıdır ve kesik kenarlar içe doğru kıvrılır
  • 120 ila 160 GSM eğitim üstleri ve gömlekleri için kullanılan ortak tabanların en yüksek uzaması
  • Mesh, özel olarak tasarlanmış havalandırma sağlar; Basınçlı aşınmada hafif fileyi kullanmadan önce ASTM D3786'ya göre patlama mukavemetini doğrulayın
  • Pike, polo tarzı örgü üstlerdeki kusurları gizler ve yüzey dokusunu korur

İnterlok, ribana ve triko

  • Dengeli bir yüz ve sırta sahip iki iğne yatağı üzerinde oluşturulmuştur, böylece kenarlar düz durur
  • Taytlar, takım formaları ve yoga eşofmanları için tipik 180 ila 260 GSM
  • 2x2 fit, en yüksek yanal esnemeyi sağlar ve normalde manşetler, yakalar ve bel bantları için ayrılmıştır
  • Çözgülü örme triko, düşük ağırlıkta daha sıkı boyut kontrolü sağlar; bu da mayo ve astarlara uygundur

Yapı mevcut en ucuz kaldıraçtır. Bir tayt programının süprem kumaştan aynı 200 GSM'de interloğa taşınması, kilogram başına elyaf maliyetini değiştirmeden kenar kıvrılmasını ortadan kaldırır ve toparlanmayı iyileştirir.

Fiyatla aynı mesajda makine ölçüsünü, iğne yatağı konfigürasyonunu ve bitmiş genişliğini isteyin. Ölçüyü bildiremeyen bir fabrika, bir kumaştan değil, bir kumaş ailesinden alıntı yapıyor demektir.
PERFORMANCE KNIT MATT & PLAIN HT045 PERFORMANS ÖRGÜ MAT & DÜZ HT045 PERFORMANS ÖRGÜ MAT & DÜZ HT045 Ürünü Görüntüle →

Karışım seçimi konfor tavanını belirliyor

Elastanlı naylon, yüksek esnekliğe sahip aktif giyim için varsayılan seçenek olmaya devam ediyor çünkü naylon aynı elastan yüzdesinde daha yumuşak bir tutum ve daha iyi aşınma direnci sağlarken, elastanlı polyester daha hızlı kurur, klorlu suda rengi daha iyi tutar ve kilogram başına maliyeti daha azdır.

%12 ila 22
Dört yönlü streç örgülere özgü elastan içeriği
80/20
Naylon ve elastan, en yaygın tayt yapısı
%500 ila %700
Elastan lifinin kopmadan önce ulaşabileceği uzama
Sıkıştırma taban katmanı
%22
Yoga taytı
%20
Mayo ve plaj kıyafeti
%18
Takım sporu forması
%12
İç çamaşırı
%8
Son kullanıma göre teknik paketlere yazılan gösterge niteliğindeki elastan bantlar. Soruşturma çıkmadan önce belirli inşaat ve bitirme rotasını onaylayın.

Elastan, karışımın ağırlıkça en küçük payı ve riskin en büyük payıdır. Yaklaşık yüzde 22'lik elastan oranının üzerindeki ekstra streç, çok az toparlanma sağlar ve basınç kuvvetini artırmaya başlar; bu da uzun süre giyilen taytlarda rahatsızlık ve daha yüksek malzeme maliyeti olarak kendini gösterir. Geri kazanım, tek başına elastan yüzdesinden ziyade örgü yapısına, ısı ayarına ve gevşeme yoluna bağlıdır.

Geri dönüştürülmüş polyester ve katyonik polyester, konfor profilinden ziyade boyama yolunu değiştirir: katyonik iplikler daha düşük sıcaklıklarda derin tonlara boyanır ve geri dönüştürülmüş ham madde, eldeki hissi değiştirmekten çok maliyet ve sertifikasyon çalışmalarını değiştirir.

Dokuma görünümlü örgüler ve yazlık üstler için iki yönlü esneme yeterlidir. Taytlar, kompresyon üstleri ve mayolarda olduğu gibi giysinin her iki yönde de uzaması gerektiğinde dört yönlü esneme gereklidir.
HIGH STRETCH NYLON FABRIC HT928 YÜKSEK ESNEK NAYLON KUMAŞ HT928 PERFORMANS ÖRGÜ MAT & DÜZ HT045 Ürünü Görüntüle →

Test planını teknoloji paketine ekleyin

Sıfatlar yerine belirtilen yöntemlere göre toplu olarak onaylayın: Yıkama sonrası boyut değişikliği için AATCC 135, esneme ve geri kazanım için ASTM D4964, nem yönetimi için AATCC 195, yıkamada renk haslığı için ISO 105-C06 ve dört noktalı kumaş kontrolü için ASTM D5430.

Laboratuvar daldırma ve el onayı
Beş ila yedi gün. Rengi bir spektrofotometre ile D65 aydınlatması altında doğrulayın ve ilk daldırma gönderilmeden önce renk farkı toleransını 1,0 veya daha sıkı bir değere ayarlayın.
Örnek mesafe
Toplu üretim için planlanan aynı makine ölçüsünde ve iplik partisinde renk grubu başına otuz ila elli metre üretildi, ayrıca iki metre mühürlü referans olarak tutuldu.
Pilot boyama ve bitirme çalışması
Isıl fiksaj, sıkıştırma ve ramöz işlemlerinin sabitlendiği aşamadır. Farklı bir hatta üretilen el numunesinden değil, bu çalıştırmadan üçüncü taraf test raporunu isteyin.
Hat içi denetimle toplu üretim
Hem ham hem de bitmiş aşamada ASTM D5430 uyarınca dört noktalı derecelendirme uygulayın, böylece genişlik değişimi ve iğne çizgileri, bitirme işlemi onları gizlemeden önce yakalanır.
Son inceleme ve saklanan numuneler
Giysileri büyük kusurlar açısından AQL 2.5'te inceleyin ve boya lotu başına tutulan bir numuneyi onaylanmış standarda göre mühürleyin.

İğne çizgileri, gölge bantları ve genişlik değişimi, pilot çalışmadan sonra ortaya atılan iddiaların çoğunu açıklamaktadır. En yaygın Toptan dört yönlü streç örgü kumaşta bulunan kusurlar her birinin yakalanması gereken denetim aşamasıyla birlikte belgelenir.

Dört puanlık derecelendirmede kusur başına uzunluğuna göre 1, 2, 3 veya 4 ceza puanı verilir. 100 metrekare başına 20 puanı aşan bir rulo, yayma masasına ulaşmadan önce reddedilmelidir.

Sürdürülebilirlik iddialarının arkasında belgelere ihtiyaç var

Geri dönüştürülmüş içeriğin iddia edilmek yerine izlenebilir olması gerekir: Global Geri Dönüşüm Standardı ve Geri Dönüştürülmüş İddia Standardı, geri dönüşümcüden bitmiş kumaşa kadar gözetim zinciri sertifikasyonunu gerektirirken, Oeko-Tex Standardı 100, geri dönüştürülmüş içerik yerine kısıtlanmış maddeleri kapsar.

İşlem sertifikası olmayan geri dönüştürülmüş bir talep, bir satış noktası değil, bir sorumluluktur.

Textile Exchange'in Malzeme Piyasası Raporu, son raporlama yıllarında geri dönüştürülmüş polyesterin küresel polyester elyaf hacminin yüzde 15'ine yakınını takip etti; bu, alıcıların artık evrak işlerinde ısrar edecek kadar yeterli nitelikli arza sahip olduğu anlamına geliyor. Bu dört belgeyi her siparişte saklayın:

  • Belirli partiyi ve tedarikçiyi kapsayan bir GRS veya RCS işlem sertifikası
  • Bitmiş kumaş için Oeko-Tex Standard 100 sertifika numarası
  • Geri dönüştürülmüş içerik, sipariş yerine kumaş kalitesine göre ağırlık yüzdesi olarak belirtilir
  • Geri dönüştürülmüş hammaddenin mekanik olarak mı yoksa kimyasal olarak mı üretildiğine dair yazılı onay
100% POLYESTER 150GSM 170CM HONEYCOMB RECYCLED POLYESTER FABRIC HT1317 %100 POLYESTER 150GSM 170CM PETEK GERİ DÖNÜŞÜMLÜ POLYESTER KUMAŞ HT1317 %100 POLYESTER 150GSM 170CM PETEK GERİ DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ POLYESTER KUMAŞ - Sürdürülebilir Yüksek Performanslı Tekstil Ürünü Görüntüle →

Marjı belirleyen ticari şartlar

Fiyat, minimum sipariş miktarı ve teslim süresi birlikte hareket eder, çünkü renk partisi minimumları, iplik partisi büyüklüğü ve bitirme rotası bu üçünü aynı anda belirler.

  • Parça boyalı örgüler için minimum renk partisi genellikle kalite ve renk başına 300 ila 500 kg'dan başlar; bu rakamın altında ek ücret veya ortak boya partisi bekliyoruz
  • Tek bir siparişin kaç boya partisini kapsayacağını sorun ve her parti için kapalı bir numune bulundurun
  • Pilot onayı ve üçüncü taraf test geri dönüşü için yeni kalitede ilk toplu siparişe 7 ila 10 gün ekleyin
  • Son işlem tahrikleri iplikten daha pahalıdır: şeftalileme, perdahlama, dijital baskı, folyo baskı ve laminasyonun her biri değirmenden ayrı bir geçiş ekler
  • Gevşetme rotasını yazılı olarak onaylayın, çünkü sıkıştırma ve ön daraltma hem fiyatı hem de ulaşılabilir genişliği değiştirir
En düşük teklif genellikle en az tanımlanmış parametreye sahip olanıdır. Fiyat tekliflerini doldurulmuş bir spesifikasyon sayfasında karşılaştırın; asla yalnızca kilogram başına fiyat üzerinden karşılaştırma yapmayın.

Kaynak ekipleri için doğrudan yanıtlar

Bir üretici toplu rezervasyon yapmadan önce ne kadar numune yardası talep etmelidir?

Kes ve dik denemeleri için renk grubu başına 30 ila 50 metre artı kapalı referans olarak 2 metre talep edin ve numunenin toplu olarak planlanan aynı iplik partisinden ve makine ölçüsünden geldiğini yazılı olarak onaylayın. Farklı bir ölçüyle üretilen mesafe, bir üretim denemesi değil, elle hissedilen bir testtir.

200 GSM örgü için hangi büzülme toleransı gerçekçidir?

AATCC 135 uyarınca üç yıkamadan sonra sentetik açısından zengin dört yönlü streç örgüler için artı veya eksi yüzde 3 ve pamuk açısından zengin karışımlar için artı veya eksi yüzde 5 bekleyin. Sıfır çekme sözü veren bir fabrika normalde sıkıştırılmış veya önceden gevşetilmiş bir terbiye rotası teklif eder, bu nedenle onunla birlikte gelen genişlik kaybını hangi rota ve fiyatla sorun.

Daha yüksek bir elastan yüzdesi her zaman iyileşmeyi artırır mı?

Hayır. Geri kazanım, elastan içeriğinin yanı sıra örgü yapısı, ısıyla sertleştirme ve gevşeme tarafından da yönetilir ve kabaca yüzde 22 elastan üzerinde ekstra esneme esas olarak sıkıştırma kuvvetini ve maliyeti artırır. ASTM D4964 önemli olan sayıyı ölçer: belirli bir esneme ve dinlenme periyodundan sonra iyileşmeyen uzunluk yüzdesi.

İlk toplu gönderiyle birlikte hangi belgeler gelmelidir?

Dört öğe: yöntemi ve ölçülen sonucu belirten bir test raporu, geri dönüştürülmüş içerik talep edildiğinde bir GRS veya RCS işlem sertifikası, Oeko-Tex Standard 100 sertifika numarası ve standarda göre onaylanmış mühürlü bir muhafaza numunesi. Dördünden herhangi birinin eksik olması, teknik bir sorunun ticari bir anlaşmazlığa dönüşmesine neden olur.

6 çek
Bileşim, ağırlık, esneme geri kazanımı, nem yönetimi, boyutsal stabilite ve renk haslığı. Satın alma siparişi imzalanmadan önce altısını da tanımlayın; el hissi kendi kendine halledecektir.

Özellikli Ürünler