+0086 135 6738 5757

Haberler.
Yitai Örgü

En başından beri örme kumaşı geliştirmeye ve üretmeye kendimizi adadık.

Spor Giyim Üretiminde Performans Örme Kumaşları İçin Doğru GSM Nasıl Seçilir?

2026-11-06
145 gsm'lik süprem kumaş ve 260 gsm'lik interlok, fabrikanın performans örgü kumaşı olarak etiketlenmesine neden olabilir ve bunlardan yalnızca biri uyum testinizi geçecektir. GSM, bir spor giyim brifinginde sabitlenecek ilk numaradır çünkü opaklığı, örtüyü, esnemeden sonra toparlanmayı, baskı netliğini ve biten her parçanın maliyetini belirler. İlk numuneden önce GSM'yi, elastan içeriğini ve çekme toleransını kilitleyen satın alma ekipleri, rutin olarak bir sezondan iki geliştirme turunu kaldırır.

Biten Bir Örgüde GSM Aslında Neyi Ölçüyor?

GSM, uygun hale getirilmiş, tamamlanmış bir örgünün birim alan başına kütlesidir; metrekare başına gram cinsinden ifade edilir ve ISO 3801 veya ASTM D3776'ya göre ölçülür. Bir örgünün vücudu nasıl kaplayacağı, omuzdan nasıl sarkacağı ve giysi başına fiyatının nasıl çıkacağına dair mevcut en hızlı tahmindir.

Sayıyı dört değişken belirler: iplik numarası, ilmek uzunluğu, dikiş yoğunluğu ve bitirme. 2,9 mm ilmek uzunluğunda ve santimetre başına 16 sıra yoğunlukta 32s penye pamuktan örülmüş süprem kumaş, 150 gsm'ye yakın yüzeylerle tamamlanır. İpliği değiştirmeden ilmeği 2,6 mm'ye kısaltın ve aynı makine daha yoğun, daha ağır bir kumaş üretir, çünkü örme ilmekler çapraz olmak yerine birbirine kenetlenir, böylece küçük yoğunluk değişiklikleri ağırlığı hızla hareket ettirir.

Bitirme, figürü ikinci kez hareket ettirir. Temizleme, boyama, germe ve sıkıştırma ilmek yapısını gevşetir, böylece 150 gsm'lik bir ham parti genellikle yüzde 5 ila 12'lik bir kaymayla 158 ila 168 gsm arasında tamamlanır. Fırçalama, şeftalileme ve kabartma, yüzeye kütle kazandırır. Yalnızca ham ağırlığı belirten bir satın alma siparişi, alıcıyı, varsayılandan daha ağır, daha az elastik ve daha pahalı olan bitmiş bir ruloyla karşı karşıya bırakır.

Çalışma tanımı: Bitmiş GSM, 20 derece C ve yüzde 65 bağıl nemde şartlandırılmış bir numune üzerinde ölçülen, boyama, kurutma ve sıkıştırmadan geçmiş bir örgünün metrekare başına kütlesidir. ISO 3801 ve ASTM D3776, numune başına yüzde 5'lik bir toleransa izin verir ve çoğu giyim programı, rulo başına yüzde 5'lik bir bandı kabul eder.

Her Spor Kategorisine Uygun GSM Bantları

Beş ağırlık bandı spor giyim üretiminin büyük bir kısmını kapsıyor: koşu ve atletizm için 110-140 gsm, antrenman ve bisiklet için 140-180 gsm, takım formaları için 165-200 gsm, kompresyon ve iç katmanlar için 190-240 gsm ve yoga taytları ve yüksek kapatıcı taytlar için 220-260 gsm. Kategori aralığınızın dışına çıkmak mümkündür ancak bu genellikle aynı performansı korumak için örgü yapısında, elastan içeriğinde veya terbiyede değişiklik yapılmasını zorunlu kılar.

Giysi kategorisi, yapı ve performans faktörlerine göre spor giyim örme kumaşları için tipik bitmiş GSM bantları
Giysi kategorisi Tipik bitmiş GSM Her zamanki örgü yapısı Grubun temel nedeni
Koşu atleti, yarış yeleği 110-140 Süprem, file Minimum taşınan ağırlıkla hava akışı
Bisiklet forması, triatlon üst 140-170 Süprem, pike Fitilleme hızı artı arka cep stabilitesi
Antrenman tişörtü, spor üst 150-180 Süprem, pike interlock Stüdyo aydınlatması altında hacimsiz opaklık
Futbol ve ragbi forması 165-200 Kilit, pike Baskı netliği ve aşınma ömrü
Sıkıştırma taban katmanı 190-240 Yüzde 15-20 elastanlı kilitleme Kademeli basınç ve iyileşme
Yoga taytları ve taytları 220-260 Kilit, kaburga, çift örgü 4 yönde esneyen, çökmeye dayanıklı opaklık
Mayo ve plaj kıyafeti 190-220 Çözgülü örgü, naylon ve elastan Klora dayanıklılık ve şekil tutma

Bandı kumaşın fiyatına göre değil, giysinin görünürlüğüne göre seçin. 165-200 gsm bandındaki bir futbol forması, açık bir ağ üzerinde mürekkepsiz, koyu renkli tabanlar üzerinde süblimasyon baskısı taşırken, 130 gsm düz tek forma, bir oyuncunun her iki kolunu ilk kez kaldırdığında görünür hale gelir.

30000
Omuz ve arka panellere yönelik takım forması spesifikasyonları, ISO 12947-2 Martindale testinde genellikle 30.000 sürtünmeyi belirler; 165-200 gsm'lik bir ara kilit, 140 gsm'lik bir süpremden daha güvenilir bir şekilde ulaşır.
FOOTBALL JERSEYS FABRIC KF000411 FUTBOL FORMALARI KUMAŞ KF000411 PERFORMANS ÖRGÜ MAT & DÜZ HT045 Ürünü Görüntüle →

Haining, Zhejiang merkezli bir performans örgü tedarikçisi olan Haining Yitai Knitting Co., Ltd, kendi markası için ağırlık, yapı ve esneme verilerini yayınlıyor. aktif giyim kumaş yelpazesi Bu, alıcının numune talep etmeden önce bantları karşılaştırmasına olanak tanır.

GSM'yi Streç, İplik Sayımı ve Geri Kazanımla Birlikte Okumak

GSM tek başına hiçbir zaman uygunluğu tahmin etmez. 220 gsm'lik iki kilit, biri yüzde 12 elastan ve diğer yüzde 18 oranında elastan taşıyorsa, uzunlamasına esneme bakımından yüzde 30 farklılık gösterebilir ve daha yüksek elastanlı versiyon, bir çömelme, kısa mesafe koşusu veya tüm gün kullanımdan sonra daha hızlı iyileşir.

Üç spesifikasyon ağırlıkla birlikte hareket eder ve aynı belgeye yazılmalıdır:

  • Elastan içeriği. Hafif streç üstler yüzde 5-8, tayt ve taytlar yüzde 12-18, mayolar ise yüzde 18-22 oranında yer alıyor.
  • Esneme ve büyüme. ASTM D2594 güçlü streç örgüleri kapsar ve ASTM D4964 elastomerik kumaşları kapsar; 4 yönlü streç örgü, beş döngüden sonra büyümeyi yüzde 5 veya daha az tutmalıdır.
  • İplik sayısı. 40'lı iplikteki 220 gsm'lik bir interlok, 24'lü iplikteki aynı ağırlığa göre fark edilir derecede daha yumuşak bir his verir ve her ikisi de 220 gsm olarak ifade edilebilir.
Ağırlık bütçedir; esneme davranıştır. Önce GSM bandını sabitleyin, ardından kumaş hem uyum testini hem de büyüme testini geçene kadar elastan içeriğini ve iplik sayısını ayarlayın.

El hissi, boncuklanma ve örtü aynı mantığı izler. Daha yüksek dikiş yoğunluğuna sahip daha ince iplikten yapılan bir örgü, 210-230 gsm aralığında aynı ağırlıktaki daha kalın bir örgüye göre daha düzgün okunur ve ISO 12945-2 testinde 4. dereceye kadar boncuklanmaya daha tutarlı bir şekilde direnç gösterir. Yalnızca ağırlığı belirten alıcılar, sonunda numarayı karşılayan ve giysiyi kaçıran bir kumaşı onaylıyor.

PERFORMANCE KNIT MATT & PLAIN HT045 PERFORMANS ÖRGÜ MAT & DÜZ HT045 PERFORMANS ÖRGÜ MAT & DÜZ HT045 Ürünü Görüntüle →

Ağırlık, iplik numarası ve elastan yüzdesi her son kullanımda farklı şekilde etkileşir ve ağırlık, esneklik ve spandeks seçiminin dökümü aynı 240 gsm hedefinin giysiye bağlı olarak nasıl üç farklı yapıya dönüştüğünü gösteriyor.

Ağırlık Eklemek Esnekliği, Opaklığı ve Dayanıklılığı Nasıl Değiştirir?

GSM'yi 150'den 220'ye çıkarmak opaklık, şekil tutma ve aşınma ömrü satın alır ve kuruma hızına mal olur: dikiş yoğunluğu arttıkça birim alan başına kılcal kanallar düşer, bu nedenle her ikisi de AATCC 195'e göre test edildiğinde 190-240 gsm'lik bir kilit sıvı nemi 140 gsm'lik açık süprem kumaştan daha yavaş hareket ettirir.

Daha hafif örgüler, 110-180 gsm

  • Daha hızlı kuruma ve daha yüksek hava geçirgenliği
  • Opaklığı azaltın, bu nedenle astar veya daha yüksek dikiş yoğunluğu gerekebilir
  • Gram elastan başına daha fazla esneme
  • Kilogram başına daha fazla koşu metresi ve metre başına daha düşük maliyet
  • Sıcak, nemli koşullar ve yüksek verimli sporlar için en iyisi

Daha ağır örgüler, 190-260 gsm

  • Daha yüksek opaklık ve daha iyi şekil tutma
  • Koyu zeminlerde daha temiz baskı kapsamı
  • Omuz, kalça ve diz temas noktalarında aşınmaya karşı daha fazla dayanıklılık
  • Taytlar ve içlik katmanları için daha yüksek sıkıştırma ve toparlanma
  • Daha yavaş kuruma ve metre başına daha yüksek maliyet

Spor kategorisine göre tamamlanmış GSM bantları, 260 gsm ölçeğinde üst sınır

Koşu atleti
110-140
Bisiklet forması
140-170
Takım sporu forması
165-200
Sıkıştırma katmanı
190-240
Yoga taytı
220-260
Çubuklar, her bandın üst sınırını 0-260 gsm ölçeğe göre gösterir.
Daha ağır otomatik olarak daha iyi değildir. Bir sezon içinde dizde yüzde 9 torbalanma oranıyla büyüme testini geçemeyen 260 gsm'lik bir yoga kilidi ve örnek masadaki el hissi bunu tahmin etmeyecektir.

Toplu Ağırlığı Taahhüt Etmeden Önce Altı Kontrol

Her GSM kararı, grej partisinde veya numune kartında değil, bitmiş rulo üzerinde doğrulanmalıdır: kesme testi, yıkama testi, esneme testi, nem testi, renk haslığı testi ve mühürlü referans rulosu birlikte yaklaşık on iş günü sürer ve tam bir boya partisine mal olacak hataları önler.

  1. Bitmiş ruloyu kesme testi yapın. 100 santimetre karelik bir kalıp kullanın, rulo başına beş numune alın ve koşullandırılmış ağırlığı ISO 3801 uyarınca kaydedin.
  2. Boyutsal kararlılığı test edin. ISO 6330'a uygun olarak 40 derece C'de üç yıkama döngüsü çalıştırın ve sıkıştırılmış örgüleri maksimum yüzde 5 uzunluk daralmasına kadar tutun.
  3. Esnemeyi ve büyümeyi ölçün. Güçlü streç örgüler için ASTM D2594'ü ve elastomerik kumaşlar için ASTM D4964'ü kullanın; beş döngüden sonra yüzde 5 veya daha az büyüme elde edin.
  4. Nem davranışını onaylayın. AATCC 195 veya ISO 13029'u çalıştırın ve sıvının bel bandına doğru ilerleyebileceği 4 yöne esneyen külotlu çoraplarda önemli olan emme yönünü kaydedin.
  5. Giysinin bulunduğu yerde renk haslığını doğrulayın. Mayolarda terleme için ISO 105-E04 ve klorlu havuz suyu için litre başına 50 mg ISO 105-E03.
  6. Referans numunesini kapatın ve kesmeden önce boya partisi başına bir ruloyu buna karşı test edin.
BLACK QUICK DRY FABRIC HT1337 SİYAH HIZLI KURU KUMAŞ HT1337 PERFORMANS ÖRGÜ MAT & DÜZ HT045 Ürünü Görüntüle →

150-190 gsm bandındaki hızlı kurutma programları, ağırlık kaymasına en duyarlı programlardır çünkü GSM'deki yüzde 6'lık bir artış, buharlaşma için mevcut yüzey alanını azaltır ve kuruma süresini ürün etiketinde yazılı iddiaların ötesine iter.

Ekstra Ağırlığın Maliyeti, Verimi ve Gerçek Fiyatı

Fiyatta pazarlık yapmadan önce GSM'yi kilogram başına koşu metreye dönüştürün: 160 cm kullanılabilir genişlikte, 180 gsm kilogram başına 3,47 metre, 260 gsm ise 2,40 metre verim sağlar, böylece aynı tayt programı daha ağır kumaştan yüzde 31 daha az metre satın alır.

288
180 gsm ve 160 cm'de metre başına gram
3.47
180 gsm'de kilogram başına metre
416
260 gsm ve 160 cm'de metre başına gram
2.40
260 gsm'de kilogram başına metre
Verim ve ağırlık birlikte hareket ettiğinden yüzde 10'luk bir ağırlık sapması, giysi başına tüketilen metreyi yaklaşık yüzde 10 oranında değiştirir. Tamamlanan GSM bandını ve test yöntemini satın alma siparişine yazın; giysi başına maliyet, maliyet tablosunda belirtildiği yerde kalır.

İki kaynak kullanma alışkanlığı marjı korur. Öncelikle alacağınız boya partisinden bitmiş rulonun GSM verilerini isteyin. İkincisi, aynı anda metre ve kilogram bazında fiyatlama, böylece kesim masası yerine bir ünitedeki ağırlık kayması hemen ortaya çıkıyor.

Son GSM Aramasının Yapılması

Daha yüksek bir GSM her zaman daha iyi performansa sahip bir örgü anlamına mı gelir?

Hayır. Yüzde 10 elastanlı 260 gsm'lik bir kilit, iyi oluşturulmuş 220 gsm'lik bir kilidin geçtiği çömelme testinde başarısız olabilir çünkü opaklık ve geri kazanım kütle kadar dikiş yoğunluğuna, iplik numarasına ve elastan içeriğine de bağlıdır. Ağırlığı bantlar arasında değil, kategori bandı içinde değerlendirin.

Bir futbol veya ragbi forması hangi GSM olmalıdır?

Takım formalarını 165 ila 200 g/m2 arası interlok veya pike yapıyla yerleştirin. Bu bant, koyu zeminlerde süblimasyon baskı netliği için yeterli yoğunluğu ve omuz ve arka panellerde ISO 12947-2 Martindale testinde 30.000 sürtünmeye ulaşacak yeterli gövdeyi sağlar.

Yoga taytları için 180 gsm mi yoksa 220 gsm mi daha iyidir?

Tam boy taytlar için yüzde 12-18 elastanlı 220-260 gsm kullanın; bu, stüdyo aydınlatması altında çökmeye dayanıklı opaklığın korunduğu yerdir. 180 gsm'lik süprem üstler ve daha hafif kısa taytlar için uygundur ancak lamine edilmediği veya daha yüksek dikiş yoğunluğunda örülmediği sürece sıklıkla görünür.

20 gsm'lik bir artış giysi başına kumaş maliyetini ne kadar değiştirir?

160 cm genişlikte, 180 gsm'den 200 gsm'ye geçiş, kilogram başına 3,47'den 3,13 metreye kadar düşüşler sağlıyor; bu da yaklaşık yüzde 10 daha az metre anlamına geliyor; dolayısıyla giysi başına kumaş tüketimi değişmeyen kilogram fiyatında yaklaşık yüzde 11 artıyor.

Güvenilir sıralama birinci olarak bant, ikinci olarak yapı, üçüncü olarak elastan ve dördüncü olarak doğrulamadır. Sporun GSM aralığını sabitleyin, ona ulaşan örgü yapısını seçin, el hissi için streç ve iplik sayısını ayarlayın, ardından toplu sipariş yayınlanmadan önce bitmiş rulodaki her numarayı onaylayın.

Özellikli Ürünler